Co se špatnou plochou střechou?
Často se stává, že hydroizolace u střechy nefunguje jak má, je příliš stará nebo špatně provedená. Zplesnivělé základy a přílišná vlhkost jsou pak následky, které bych nikomu nepřál. Jaké máme tedy možnosti, když tento problém zastihneme hned v zárodku?
Prevence
Správná prevence znamená, že si na tu střechu občas vylezete a zkontrolujete její stav. Podle izolačního materiálu však zvolte vhodnou obuv, se kterou se na střechu vypravíte. Podrážka bot by měla být bez vzorku, zvláště za horkých dnů a platí to především pro asfaltové pásy. Nejlépe zkontrolujeme stav této hydroizolace bezprostředně po dešti, podíváme se, jestli se voda soustředí jinde, než v odtoku a vše si vyfoťte, ať tím pak můžete argumentovat. To, že se někde vytváří kaluže ještě neznamená, že ta střecha je špatná, přece jen voda asi neprosakuje. V mokrých oblastech zkontrolujte stav spojů těchto pásů, pokud šlápnete a ven vyteče voda, něco jistě není v pořádku. K prevenci také patří kontrola, zda se na střeše nevytvořily ,,bubliny". Ty izolační vlastnosti střechy také snižují. Pokud věříte, že to zvládnete spravit sami, pak je stačí proříznout do kříže, aby se vyrovnaly a přelepit čtvercovým odřezkem ,,lepenky" (nechte alespoň 10 cm rezervu).
Pokud jste investovali na Vaší ploché střeše do izolační pvc fólie, pak postupujte s kontrolou tak, jak je popsáno výše. Spoje zkuste od sebe odtrhnout, pokud nedrží, pak je práce špatně provedena.
Skrz střechu teče
Tato situace se dá vyřešit různými způsoby. V České republice sídlí spousta společností a živnostníků, kteří se zabývají hydroizolací. Nezapomeňte se Vaší vybrané firmy zeptat na reference a záruční politiku, abyste nakonec nezaplatili za něco, co nefunguje. Hlavně neposlouchejte lidi, co říkají, že děravou střechu stačí přetřít asflatovým nátěrem. Tato praktika se ukázala jako neúčinná již před patnácti lety a střechu Vám to nespraví, možná jen chvíli oddálí před pádem na Vaši hlavu. Asfaltový nátěr hlavně nenatírat na hydroizolační fólii. Ta se nesmí dostat ke styku s jakýmkoliv ropným produktem.
Kritický stav
Pokud Vaše střecha již nepatří k těm, které vypadají dobře a jste přesvědčeni, že už ji nezachrání ani nová hydroizolace, pak je třeba vyjít vstříc k trochu drastičtějšímu řešení. Ne, neporadím Vám, abyste se odstěhovali a střechu nechali za sebou. Je třeba udělat kompletní rekonstrukci střechy tj. postavit střechu na Vaší střeše.
Největším hráčem v Česku je společnost střechy92, která se zabývá rekonstrukcí plochých střech už od roku 1995 a má rozsáhlé reference. Takováto řešení jsou provázena řádnou dokumentací a vyřízením stavebního povolení. Výsledkem je střecha, po které už se sice nemůžete kvůli šikmosti procházet, ale za to je vysoce bezúdržbová.